Kapusta włoska kiszona

Kapusta włoska kiszona

Kapusta włoska kiszona powstała w mojej kuchni z konieczności. Nigdy specjalnie nie przepadałam za włoską kapustą i praktycznie wcale nie jadłam. Zawsze wybierałam białą. Do czasu, a mianowicie, gdy dwa lata temu okazało się, że mam alergię na kapustę białą, musiałam potulnie przeprosić się z kapustą włoską. Za bardzo lubię dania z kiszoną kapustą, żeby całkowicie z nich zrezygnować. A jeżeli mam coś zjeść a nie tylko skosztować na czubku łyżeczki, to musiałam przemyśleć, którą inną kapustę ukisić.

Na pierwszy ogień poszła czerwona. Nie będę się w tym wpisie o niej rozpisywać, ale jedyne co powiem to, że nie o taki efekt mi chodziło, gdy zrobiłam z niej bigos czy pierogi z kapustą i grzybami.

Dlatego też, gdy w sklepie zobaczyłam dorodne kapusty włoskie wiedziałam, że muszę spróbować je ukisić.

Jeden z członków mojej rodziny przestrzegał mnie przed kiszeniem takiej kapusty, twierdząc że jej się nie kisi, bo będzie gorzka. Dowiedziałam się o tym na drugi dzień, gdy w mojej kuchni już od 24 godzin intensywnie pracowała kapusta. Szczerze mówiąc, lekko się przeraziłam i po 4 dniach spróbowałam zrobić z niej surówkę obiadową. Rzeczywiście była gorzka. Jednak po 10 dniach kiszenia jest nie do odróżnienia w smaku od zwykłej białej kapusty. Z kilkoma różnicami.

Kapusta włoska kiszona jest bardzo delikatna dla żołądka.

Nie wzdyma, nie boli po niej brzuch, a dodatkowo ekspresowo się ją ugniata. Bardzo szybko puszcza sok i naprawdę nie trzeba w to włożyć dużo siły.

Jest doskonała do bigosu, pierogów, zupy, surówki czy świątecznej kapusty z grzybami.

Reasumując przedstawiam Ci przepis na kapustę włoską kiszoną 🙂

Kapusta włoska kiszona – przepis

Składniki:

3 duże główki kapusty włoskiej

3-4 średnie marchewki

3 łyżki soli

Wykonanie:

  1. Kapustę pozbawiam wierzchnich liści (jeżeli są przesuszone i nieładne) i myję. Wycinam głąb, kroję na mniejsze części i szatkuję drobno.
  2. Marchewki obieram i ścieram na tarce na małych oczkach.
  3. Każdą partię poszatkowanej kapusty posypuję solą i odstawiam, aż wszystkie kapusty będą gotowe.
  4. Do dużej miski lub garnka daję 3 garście posolonej kapusty i 1 marchewki. Następnie ugniatam dłońmi, aż puści dużo soku. Dodaję kolejne 3 garście + marchewkę i dalej ugniatam, aż do skończenia warzyw. Ugnieciona kapusta musi być pełna soku, tak na około 2-3 cm od góry.
  5. Wiadro do kiszenia kapusty wyparzam, przelewam zimną wodą, a na koniec wycieram do sucha.
  6. Kapustę z sokiem przekładam do wiadra. Układam na niej duży talerz, a na nim miskę z dużą ilością wody. Dociskam, aby pozbyć się powietrza. Kapusta musi cała przykryć się sokiem.
  7. Kapusta intensywnie pracuje przez około 10-12 dni. Trzymam ją wtedy w kuchni. Po tym czasie jest gotowa do jedzenia lub przełożenia w słoiki.

Dodaj komentarz

Close Menu